ŁAŹNIE TEODOZJI

img_20160914_161431

Warszawa. Powiśle. A mówiąc ściślej – Mariensztat. Ulica Bednarska 2/4.
Gmach Łazienek Teodozji Majewskiej.
Wzniesiony według projektu Alfonsa Kropiwnickiego, w latach 1832 -1835 na potrzeby komory wodnej, czyli komory celnej, która znajdowała się przy moście łyżwowym, zwanym Mostem Ponińskiego od nazwiska fundatora.
Gdy w 1864 otwarto Most Kierbedzia, oficjalnie: Most Aleksandrowski, drewniana przeprawa straciła rację bytu, a wraz z nią komora celna.


Budynek zakupiła Teodozja Majewska i urządziła w nim łaźnie. Oferowano w nich m.in. kąpiele parowe zbiorowe i indywidualne, ziołowe, żelazne, siarczane itd. Usługi kąpielowe uzupełniono gastronomią. W restauracji zakładu kąpielowego zjeść można było, oprócz zwykłych flaków i ryb, na przykład takie smakołyki: sznycle po wiedeńsku, zając szpikowany z sałatą, cielęcina z kremą i huzarska, bigosik z kapłona, pekelflejsz na gorąco z chrzanem.
W czasach, gdy woda w ogóle, a tym bardziej ciepła, nie docierała do większości mieszkań, łaźnie publiczne były bardzo popularne i korzystano z nich jeszcze dość długo po wojnie. Nieopodal Łazienek Majewskiej do roku 1949 funkcjonowały łaźnie Jezierskiego, będąc przy tym miejscem świadczenia usług intymnych dla obu płci i to różnorakiej orientacji.

img_20160914_160400
Budynek Łazienek Teodozji Majewskiej przetrwał II wojnę światową bez większych uszkodzeń.
Od 1989 do 2013 roku miało tu swą siedzibę I Społeczne Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ogólnokształcących, zwane po prostu Liceum „Bednarska”. Obecnie mieści się tu Instytut Dziennikarstwa Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close